Çocuklara İyi, Yetişkinlere Pekiyi Gelecek 20 Çocuk Kitabı

Çocuk edebiyatı denildiğinde sadece ülkemizde değil tüm dünyada akla ilk gelen isimlerden biri olan Roald Dahl, “The Minpins” adlı kitabında bizlere “Her şeyden önemlisi, çevrenize hep parıltılı gözlerle bakın çünkü en büyük gizemler akla ilk gelen yerlerde saklıdır. Sihre inanmayanlar onu asla bulamazlar.” öğüdünü vermiştir.  Eğer yeterince şanslıysanız çocukken bu sihirli kitaplardan birine denk gelmişsinizdir. Küçük dostlarımızın da bu şansını artırmak adına minik bedenlerinin içerisine büyük sihirler sığdırabilecek kitapları derledik. Ya da şansını yeniden denemek isteyen yetişkin dostlarımız adına…


1. Charlie’nin Çikolata Fabrikası/ Charlie and Chocolate Factory (Roald Dahl)

Birçoğumuzun Johnny Depp’in benzersiz oyunculuğu ile tanışma fırsatı bulduğu Willy Wonka, dünyanın hiçbir yerinde tadılamayacak türden eşsiz çikolataları üretmesiyle ünlü bir fabrikatördür. Artık yeterince yaşlandığını düşündüğünde yanına minik bir sırdaş almak ister. Küçük ortağını seçmek için çikolataları kadar özgün bir yol seçer.


2. Dev Şeftali/ James and The Giant Peach (Roald Dahl)

Yine bir tutam sihirle maceraların başladığı başka bir Roald Dahl kitabı olan Dev Şeftali kitabını okurken şeftali sayesinde ağzınızın suları bol bol akarken James ve onun tuhaf böcek arkadaşları ile tanışacaksınız.


3. Küçük Kara Balık/ The Little Black Fish (Samed Behrengi)

Başarılı senarist, yönetmen Çağan Irmak’ın “Ne zaman, sevgili kitabımın yazarının yıllar önce derede ölü bulunduğunu ve ölümünün “şüpheli” olduğunu öğrendim, yazmaya karar verdim.” sözleriyle yazma yolunun başlangıcı olarak bahsettiği kitap olan Küçük Kara Balık, dileriz tüm okurlarının okyanusa ulaşmasını sağlar.


4. Alice Harikalar Ülkesinde / Alice İn Wonderland (Lewis Carroll)

Zaman kavramını anlamaya çalışan çocuklarımıza ve hala anlayamamış olan yetişkinlerimize…

 “Dünü anlatmanın bir yararı olacağını sanmıyorum, çünkü dün başka biriydim.”


5. Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi (Cemal Süreya)

Değerli yazarımız Cemal Süreya çalkantılı yaşamının tüm renklerini bu kitaba saklayarak renklerinden bir gökkuşağı yaratmış. Bir kitabın içine altı kitap sığdırıp, birçok büyük şairimize de söz hakkı tanımış. Öyle ki bu kitapta Alice değil de bizler Harikalar Diyarı’na yolculuk yapıyoruz.


6. Küçük Prens / The Little Prince (Antoine De Saint Exupery)

“Küçük Prens’i okudunuz mu? Küçük bir gezegeni vardır Küçük Prens’in. İşte, uzayda bir gezegen. Ama nasıl küçük! El kadar bir yer. Küçük Prens de küçük elbet. Altın saçlı bir çocuk. Bir yanardağı, bir koyunu var, bir de çiçeği. Her sabah yanardağının lavlarını süpürüyor, koyununa ot veriyor, çiçeğini suluyor. Sonra bir gün aklına esiyor, uzayda yolculuğa çıkıyor. Ayrı ayrı gezegenlerde bir sürü adama rastlıyor. Kürklü, kırmızı giysili bir kral; kendini beğenmiş bir adam; utandığı için içen, içtiği için de utanan bir sarhoş; sürekli olarak sayılarla uğraşan, para hesapları yapan bir iş adamı; bir sokak feneri bekçisi… Bu arada Küçük Prens’in yolu Dünya’ya düşmez mi?”

(Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi-Cemal Süreya)


7. Balina İle Mandalina (Fazıl Hüsnü Dağlarca)

Bu kitabı okuduktan sonra mandalinaları yemeye kıyamayacak, balinaları dünyadaki tüm balinaların toplam ağırlığından daha çok seveceksiniz.


8. Martıya Uçmayı Öğreten Kedi (Luis Sepulveda)

Bir kedi ile yavru bir martının yolunun kesişmesiyle başlayan bu dostluk ve aile öyküsünde bol bol miyavlama var. Farklı milletlerden olmanın yanında farklı türlerin bile aile olabileceğini anlatan bu hikâye 12 dile çevrilip birçok insana fedakârlığı öğretti.


9. İçimdeki Büyükanne (Ana Maria Machado)

İçinde beş nesli taşıyan minik bir bilge kızın öyküsü var sırada. Eski bir fotoğrafın İsabel’in içine büyükannesinin sesini düşürmesi ile başlayan sonra bu sohbete İsabel’in gelecekteki torununun sesinin de katılmasıyla süren, minik kızların kendilerinden bir parça bulacağı sıcacık bir hikâye.


10. Şermin (Tevfik Fikret)

Çocuklarımızın büyük üstadımızla tanışması için harika bir fırsat olan Şermin, tamamen miniklerimizin gelişimi düşünülerek onlara yararlı olan ne varsa kazandırma ve bunu yaparken de onları eğlendirme amacıyla yazılmış şiirlerden oluşur. Çocukken yaşadığınız tüm o korkuları, kocaman mutlulukları ya da bitsin istemediğiniz oyunları hatırlamak isterseniz siz de bir göz atabilirsiniz.


11. Kitaplardan Korkan Çocuk (Susanna Tamaro)

“Kitaplardan ölesiye korkuyordu çünkü henüz hiç kitap okumamıştı.” Kitap okumak ne kadar korkunç olabilir? sorusuna kitap okumamak için evden kaçan bir minik cevap veriyor bu kitapta. Kitabı korkunç bir canavar ya da aşılamayacak bir dağ olarak gören çocuklarımızda ilaç etkisi yaratabilecek bu kitabı geç olmadan evinize almalısınız.


12. Matilda (Roald Dahl)

Hepimiz kitap okumanın faydalı olduğunu biliyoruz ama sanki Matilda’nın söyledikleri bunu daha gerçek kılacakmış gibi. Kitap okumanın zaman kaybı olduğunu düşünen büyüklerine bir ders vermeyi kafaya koyan Matilda, olağanüstü güçleri ve dâhiyane zekâsıyla okurlarına oturdukları yerden koca bir “oh!” çektirecek. Kitapları koca bir iştahla yiyen şu ünlü kurda dönüşmek istiyorsanız kendinizi Matilda’nın sihirli ellerine bırakmalısınız.


13. Uçan Sınıf / Das Fliegende Klassenzimmer (Erich Kastner)

Sevgili yazarımız bir yaz günü, dostluk dolu bir noel hikayesi yazmaya karar verir. Fakat kar ve keskin soğuklar olmadan bir noel zamanını anlatmanın mümkün olmayacağını bildiğinden iliklerine kadar üşüyeceği, her yerinin karla kaplı olacağı bir dağ bulur ve o dağın eteklerine yerleşir. Orada o kadar çok üşür ki ısınmak için bu sıcacık öyküyü yazar. Öyle ki yazılışının üzerinden geçen seksen yıla rağmen dünyanın öbür ucundaki bizler bile bu kitabın kapağını her kaldırdığımızda ısınabiliriz.


14. Hayvanlar Toplantısı / Die Konferenz Der Tiere (Erich Kastner)

Her zaman insanlar, hayvanları eğitecek değiller ya! Bu kez de hayvanlar insanlara unutamayacakları bir ders vermeye kalkarlar. Çünkü bu dünyaya savaşı, yıkımı ve kötülüğü getiren aslında insanların ta kendileridir.


15. Bir Şeftali Bin Şeftali (Samed Behrengi)

Zavallı şeftalinin tek bir dileği vardır bu hayatta: kocaman bir ağaç olup iki yoksul arkadaşı yiyebilsin diye dallarını binlerce şeftaliyle süslemek. Küçücük bir kitaptır ama binlerce duygu barındırır içerisinde…


16. Mavi Kuşu Gören Var mı? (Çetin Öner)

Mavi kuşun kanadında barış var, özgürlük ve adalet var, kardeşlik var. Peki, yazarımızın da bizlere sorduğu gibi  “mavi kuşu gören var mı?” Belki de kitabın sonunda onu nasıl bulacağımızı birlikte öğreniriz.


17. Vanilya Kokulu Mektuplar (Sevim Ak)

Şimdi sırada hem burnumuzu hem de beynimizi çalıştıracak mis gibi bir kitap var. Eğer gizemleri çözmeyi seven dedektif ruhlu biriyseniz bu kitabı koklamaya doyamayacaksınız. Bir gün postacı, Kıymak’a 30 yıl önce ölmüş olan dedesi adına postalanmış Paris damgalı bir mektup getirir. Mis gibi kokusuyla oracıkta koca bir gizem düşmüştür meraklı Kıymık’ın kollarına. Elbette bu fırsatı kaçırmaz ve göndereni belirsiz bu mektupların gizemini çözmeye koyulur.


18. Günışığı Hoşçakal (Ülkü Tamer)

Ülkü Tamer’in o “çocuk sesinden” dinleyeceğimiz bu öykü bittiğinde yüreğinizi bir miktar burkulmuş halde bulabilirsiniz. Ama o eşsiz ve ışıltılı dostluğun gününüzü aydınlatacağından şüpheniz olmasın.


19. Gizli Bahçe / Secret Garden (Frances Hodgson Burnett)

Huysuz kuzenlerin büyük malikânelerine saklanmış bir sırrı keşfetmesi ile başlayan yakınlıkları doğanın da iyileştirici etkisiyle oldukça artar. Bu büyüleyici sırrın etkisi geçmeden önce ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız bir an önce kitaba başlamalısınız.


20. Şeker Portakalı / O Meu Pe De Laranja Lima (Jose Mauro De Vasconcelos)

Küçüklüğümüzde elimizin mutlaka bir yerlerde değdiği ama birçoğumuzun yetişkin olduktan sonra okumaya cesaret edip de okumadığı yıllara içerlediği kitap Şeker Portakalı, üçlemenin ilk kitabıdır. Küçükken okumuş olsaydık kim bilir belki de büyükçe kurallara karşı hayal gücümüzü kullanmayı öğrenmiş olurduk.

“Daha çok anlat” dedim.

“Hoşuna gidiyor mu?”

“Çok. Elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç durmadan konuşurdum.”

“Bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?”

“Gider gibi yaparız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir