lasix in tulsa ok cialis professional ingredients lasix and erectile dysfunction buy kamagra greece frequent urination on lasix buy generic levitra 20mg online canada

Dünyanın En Büyük Su Altı Restoranı Under, Norveç’te Açıldı

Under (Altında), belki dünyadaki ilk su altı restoranı değil ama Avrupa’nın ilki ve dünyanın en büyüğü. Üstelik o, deniz yaşamı için bir araştırma merkezi olarak da tasarlandı.

100 kişilik kapasitesi olan bu yapı, batık gibi dursa da amaç denizle tam bir uyum sağlamak. Üstelik tek amaç görsel açıdan uyumu yakalamak da değildir. Pürüzlü dış beton yapısı yapay bir resif işlevi görür.

Kalın beton duvarlar, restoranı engebeli deniz koşullarından kaynaklanan basınç ve şoktan korur. Restoranın devasa panoramik penceresi, mevsim ne olursa deniz tabanının eşsiz manzarasını konuklarına sunmak için taşarlanmıştır.

Restoranın mimarı Kjetil Tredal Thorsen:  “Bu binada, kendinizi suyun altında, deniz tabanının üzerinde, kara ile deniz arasında bulabilirsiniz. Bu size, su hattının ötesinde ve altında dünyayı görmenin yeni perspektiflerini ve yollarını sunacaktır. ”

Ama Under sadece bir restoran değil. Bina ayrıca deniz araştırma tesisi de barındırıyor. Restoranın cephesine ve dışına kurulan kameralar ve diğer ölçüm araçlarıyla deniz biyolojisini ve balık davranışlarını inceleyebilecek disiplinler arası araştırma ekipmanları barındırmaktadır. Bu şekilde araştırmacılara bölgede yaşayan türlerin popülasyonunu, davranışını ve çeşitliliğini yakından takip etme imkânı sunacak.

Under, karada ve denizde yaşamın bir arada varlığını vurguluyor. Çevremizle olan ilişkimizi suyun üstünde, altında ve deniz yaşamının yanında olmak üzere üç farklı anlayışla yeniden ele almamızı sağlıyor.


Kaynak

Paylaş
  • 3
    Shares

Netingen

Merak eden zihinlerin portalı.

avatar
  Subscribe  
Bildir