priligy modo d'uso saline bolus with lasix brand red viagra mg nm renal scan w/ lasix priligy us approval

Dünyayı Plastiğe Boğuyoruz

Öğle tatilinde bir plastik çatal kullanmanın dünya üzerinde çarpıcı bir etkiye neden olabileceğini düşünmeyebilirsiniz ancak 7.7 milyar insanın da sizin gibi günde bir plastik eşya kullandığını hayal edin bakalım. Plastik tabak, kaşıktan oluşmuş bir dağ gözünüzde canlanacaktır. Kısacası dünyayı plastiğe boğuyoruz.

Plastik atık miktarı her geçen gün artsa da son zamanlarda daha fazla insan gezegenimizi kurtarmakla ilgileniyor. Her geçen gün daha fazla insan çevresel sorunun büyük bir parçası olduğunun farkına varıyor.  

Deniz Çobanı Koruma Topluluğu (Sea Shepherd Conservation Society), denizlerdeki ekosistemleri ve türleri korumayı hedefleyen uluslararası kâr amacı gütmeyen bir kuruluş.

Grup, şok edici bir plastik farkındalık kampanyası uygulamak için bir reklam ajansıyla işbirliği yaparak gerçekçi üç boyutlu posterler hazırlattı. Bu posterlerde kafasına poşet takılmış bir deniz fokuyla bir kaplumbağa resmedilmekte. Dikkatsizce atılan plastiklerin sonuçlarını sarsıcı bir şekilde göstermeye çalışan kuruluş, insanlığa bir mesaj vermeye çalışıyor: “Bir kere kullandığınız plastik, okyanuslara sonsuza dek işkence yapıyor”.

Deniz Çobanı Koruma Topluluğu hedeflerini şu şekilde açıklıyor: “Ne yazık ki, günlük hayatımızdaki küçük ve düşüncesiz bir eylem, farkında olmadan bile doğaya büyük zarar verebilir. Bu kampanyada, mümkün olan en fazla sayıda insana ulaşarak, küçük ve kolay adımlarla bunun gibi korkunç sahneleri engelleyebilecek farkındalığı yaratmaya çalışıyoruz.”

Kuruluş, plastiğin okyanuslar üzerindeki tehlikeli etkisine dair değerli bilgiler veriyor ve günlük yaşamımızda plastiğin kullanımının nasıl azaltılacağı konusunda ipuçları sunuyor. Ayrıca dünyanın bir çok farklı yerinde “Temiz Dalgalar Operasyonu” adlı plaj temizleme kampanyasını yürütüyor.

Deniz Çobanı Koruma Topluluğu kurucusu ve başkanı Kaptan Paul Watson diyor ki: “Bilim adamları, 2050’de denizlerde balıktan daha fazla plastik olacağı konusunda bizleri uyarıyorlar. Deniz Çobanları bunun olmasını önlemeye kararlıdır çünkü okyanuslar ölürse bizler de ölürüz.”


Kaynak

Paylaş
  • 3
    Shares

Netingen

Merak eden zihinlerin portalı.

avatar
  Subscribe  
Bildir