Kansere Dikkat Çekmek İçin Ölüme Koşan Adam: Terry Fox

143 gün boyunca protez bacağıyla 5.373 kilometre koşan Kanadalı Terry Fox’un tek amacı kanser araştırmaları için insanların dikkatini çekmekti. Yolculuğunun üçte ikisini bitirdiğinde akciğerine sıçrayan hastalığından dolayı hayatını kaybetse de amacına ulaşmış, hayatına mâl olsa da tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Terry küçük yaşlarda bile büyük hayaller kuruyordu. 8. sınıfta okul basketbol takımına girmek için çok çalıştı ve kısa boyuna rağmen takıma girmeyi başardı. Basketbol oynadığı süre boyunca sık sık sağ bacağındaki ağrılardan şikâyet etti ama bu ağrıların üstünde çok durmadı. Ağrılar dayanılmaz olduğunda doktora gitti ve acı haberi öğrendi.

Terry, nadir görülen bir kemik kanserine yakalandığında sadece 18 yaşındaydı. Sağ bacağı kesilmeliydi. Bu, Terry için çok zor bir durumdu çünkü tüm hayatını spor üzerine kurmuştu. Bacağının kesilmemesi durumunda ise kanser tüm vücuduna yayılacaktı. 1977 yılında bacağı dizin 15 santimetre yukarısından kesildi. 16 ay boyunca fizik tedavi gördü ve bu süreçte protez bacağıyla yürümeyi ve hatta yeniden koşmayı öğrendi.

Kemoterapi görürken birçok kanserli hastayla tanıştı, kanserinin yol açtığı acıyı ve çaresizliği yaşayınca kanser araştırmalarının önemini anladı. Böylece kanser araştırmalarına destek sağlamak için koşmaya karar verdi. Ameliyatından iki yıl sonra “Umut Maratonu” adını verdiği koşu için hazırlanmaya başladı.

Terry Fox, kendi çabalarının küçük kalabileceğinin bilincindeydi ama mucizelere inanıyordu. Şöyle diyordu; “Ben bir hayalperest değilim, kanserin kesin tedavisini bulacağımı da söylemiyorum, ancak acılar son bulmalı. Mucizelere inanıyorum.” Bu azim, Kanada Kanser Cemiyeti’nden “Umut Maratonu” için destek almasını sağladı. Her Kanada vatandaşının 1 dolar vermesi, kanser araştırmaları için 23 milyon dolar eder düşüncesiyle 12 Nisan 1980’de Kanada St.John’da takma bacağını Atlantik Okyanusu’nda ıslatarak koşusuna başladı.

Yolculuğuna en iyi arkadaşı Doug’ın kullandığı bir karavanla başladı. Koşusunun ilk günlerinde şiddetli rüzgâr, yağmur ve hatta yer yer kar yağışıyla karşılaştı. Ayrıca birkaç medya kuruluşunun yaptığı küçük haber dışında Umut Maratonu beklediği ilgiyi görmemişti. Ayrıca protezli bacakla koşmak tahmininden çok daha fazla acı veriyordu. Ama o pes etmedi ve Port aux Basques kasabasına ulaştığında da ilk ödülünü aldı. Terry’yi kasaba girişinde coşkuyla karşıladılar. 10.000 nüfusa sahip olan kasaba 10.000 dolarlık bir bağış yapmıştı.

Yolculuğun ilerleyen günlerinde maratona ilgi büyüdü. Birçok insan yol kenarlarında Terry’yi bekliyor, o geçerken destek sloganları atıyordu. Terry ise koşmaya devam etti. Günde ortalama 42 kilometre koşuyordu -ki bu mesafe normal bir sporcunun maratonlarda yaptığı günlük koşuyla neredeyse eşitti.

Terry bir süre sonra sağlık problemleri de yaşamaya başladı. Sol bacağının diz kapağı bölgesinde iltihaplanma vardı. Ayrıca protezinin sağ bacağıyla birleştiği bölge deforme olmuştu. Sağlık sorunları sebebiyle koşusuna ara vermek zorunda kaldığı günler oluyordu ama o kendini biraz daha iyi hisseder hissetmez tekrardan koşusuna dönüyordu. Doğum gününde bile dinlenmeyerek tam bir gün koştu.

Umut Maratonu’na gösterilen ilgi Kanada sınırlarını aşmış tüm dünyaya yayılmıştı. Yapılan bağışın miktarı da her geçen gün artıyordu. Artık yol kenarlarında onu binlerce kişi bekliyordu. Bir yerleşim yerinden diğerine geçene kadar kimse onu yalnız bırakmıyordu.

11 Temmuz’da 10.000 kişilik bir kalabalık, Toronto’da Terry için toplandı. Terry Toronto meydanından geçerken Ulusal Hokey Ligi yıldızı Darryl Sittler, Terry’ye 1980 All-Star oyun formasını sundu ve başka birçok kişiyle birlikte koşunun bir bölümünde koşarak Terry’ye eşlik etti. Tüm bunlar ulusal ve uluslararası medya tarafından haber yapıldı. Kanser Derneği, yalnızca o gün bağışlarda 100.000 dolar topladığını açıkladı.

Koşusunun 143. günü her zamanki gibi zor geçiyordu. Yol, “Pes etme, başarabilirsin!” diye bağıran insanlarla doluydu. Fakat 30 km sonra Terry öksürmeye başladığında göğsünde şiddetli bir ağrı hissetti. Günlük hedefini tamamlamak için direndi ancak nefes darlığı ve ağrıları artınca arkadaşı Alward’dan onu hastaneye götürmesini istedi. İyi hissedince koşmaya devam edeceğini söyledi ama ne yazık ki o gün Terry’nin yoldaki son günüydü.

Ertesi gün Terry, kanserinin geri döndüğünü ve akciğerlerine yayıldığını açıklayan bir basın toplantısı düzenledi. 143 gün ve 5.373 kilometre koşmuş yolculuğunun üçte ikisini tamamlamış, 17 milyon dolar bağış toplamıştı.

Sonraki aylarda Fox birden fazla kemoterapi tedavisi gördü ancak hastalık yayılmaya devam etti. Durumu kötüleştikçe Kanadalılar bir mucize bekledi. Papa II. John Paul, Terry için dua ettiğini söyleyen bir telgraf gönderdi. Ne yazık ki beklenen olmadı ve Terry Fox 28 Haziran 1981’de hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti. Adı, rüyası ve hedefleriyle ölümsüzleşen Terry Fox’un anısına dağlara, yollara ismi verildi, heykelleri dikildi ve burslar düzenlendi. 13 Eylül 1981’de Kanada ve dünyada 760 yerde Terry Fox koşusu düzenlendi. 300.000 kişinin katıldığı bu koşularda 3.5 milyon dolar toplandı. Gelirler Kanada Kanser Enstitüsü’ne verildi.

1988 yılında Terry Fox Vakfı kuruldu. Her yıl dünyada çok sayıda ülkede 500’e yakın yerde yarış amaçlı olmayan bisikletle de katılma olanağı bulunan koşular düzenleniyor. Terry Fox koşularında bugüne kadar 300 milyon dolardan fazla gelir elde edildi. Yalnızca 2004 yılında, 51 ülkede 4133 yerde yüz binlerce kişi Terry Fox koşusuna katıldı. Onun öyküsü sadece Kanada’da değil dünyanın hemen her ülkesinde bilinir oldu. Milyonlarca insan onun sayesinde umutsuzluğun değil umudun kanserle savaşta birinci ilke olduğunu öğrendi. Sağlanan gelirlerle önemli kanser araştırmalarına destek verildi.

Türkiye’de Terry Fox Koşuları 1993’ten beri düzenlenmektedir. 1995 yılından beri Kanada Büyükelçiliği ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu işbirliği ile gerçekleştirilmektedir. Elde edilen tüm gelir Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’na bağışlanmakta ve Türkiye’deki kanser araştırmalarına destek sağlamaktadır. Terry Fox, hastalığa yenik düşmüş olsa da rüyası Umut Maratonları’nda devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir