Şimdiye Kadar Patlatılmış En Büyük Bomba: Çar Bombası

Çar Bombası (ya da Rusça söylenişiyle Tsar Bomba), Dünya’da bugüne kadar patlatılmış en büyük ve en etkili nükleer bombadır. 30 Ekim 1961 yılında Sibirya’nın kuzeyinde güvenli bir şekilde patlatılmıştır. Bombanın üretilmesindeki tek amaç askeri bir silah yapmak değildi. Aynı zamanda diğer ülkelere yapılmış bir güç gösterisiydi.


Soğuk Savaş: Büyüklük Yarışı

II. Dünya Savaşı sonrasında ABD ve Sovyet Rusya arasında yükselen soğuk savaş, iki ülkenin her alanda bir yarış içine girmesine sebep oldu.  1945 yılında ABD ilk nükleer bombayı icat ederken, dönemin ABD Başkanı H. Truman, SSCB lideri Josef Stalin’e hitaben “Artık bizim nükleer bombamız var” demişti. Ardından da ABD, 1945’te Japonya’da atom bombasını kullandı ve tüm dünyaya gözdağı vermiş oldu. Stalin hemen Sovyet yetkililerine nükleer silah hazırlanmasıyla ilgili çalışmalara başlanması talimatında bulundu ve Sovyet bilim adamları dört yıl aradan sonra ilk nükleer bomba denemesini 29 Ağustos 1949’da Kazakistan’da başarılı bir şekilde yaptı. 22 kiloton TNT gücündeki patlama, ülkeyi dünyanın ikinci nükleer gücü yaptı.

Tabii yarış burada bitmiş olmadı. İki ülke, askeri güçten uzaya kadar pek çok alanda yarışmaya devam etti. Nükleer silahlanmada ABD de boş durmuyor ve yeni nükleer bomba denemeleri yapıyordu. 10 Temmuz 1961’de Nikita Khrushçhev, şimdiye kadar patlatılmış en büyük atom bombasının yapılmasını emretti.


En Güçlü ve En Büyüğü

Bomba 100 megatonluk olarak tasarlandı ancak yapılan hesaplamalar 100 megatonluk bir bombanın etkilerinin çok büyük olacağı görüldü ve etkisi 50 megatona düşürüldü. Üç aşamalı olarak tasarlanan bombanın ikinci ve üçüncü kısımlarına uranyum yerine kurşun dolduruldu. Böylece bombanın geride bırakacağı nükleer serpinti de %97 oranında azaltıldı. 2 metre çapında, 8 metre uzunluğunda ve 24 ton ağırlığındaki bombayı güvenli bir şekilde taşıması ve havadan bırakabilmesi için Tupolev Tu-95 adlı özel uçak geliştirildi. Patlama anında ortaya çıkan ve insan gözüne zarar verebilecek güçte olan ışık yansımasından zarar görmemesi için uçak beyaza boyanmıştır. Ayrıca uçak, bombayı bıraktıktan sonra güvenli bir mesafeye ulaşabilsin diye bombaya küçük paraşütler takılarak bombanın düşüşü yavaşlatılmıştır. Deney alanı olarak Sibirya’nın kuzeyinde yer alan ve ıssız bir bölge olan Novaya Zemlya adası seçildi. Ada zaten Rusya’nın önceki nükleer bomba denemelerinden de bazılarına ev sahipliği yapmıştı. Birkaç askeri üs dışında adada yaşayan yoktu. Bu üslerde deneyden önce boşaltıldı.

Çar Bombası, 10.500 metre yükseklikten bırakıldı ve 4000 metrede patlatıldı. Patlama sonucunda oluşan yoğun bulut tabakası 64 kilometreye kadar yükseldi ve tabanındaki şok etkisi 40 kilometreye kadar genişledi. Japonya’ya atılan nükleer bombalardan 6500 kat daha büyük bir tahrip gücü ortaya çıkmıştı. Bu patlama, bombanın ne kadar tesirli ve tahrip gücünün yüksek olduğunu kanıtlamıştır. Patlamanın 1000 kilometre ötedeki Finlandiya’dan duyulduğu söylenmektedir. Aslında bomba gizli bir şekilde patlatılmıştır ancak hem ABD casusları yapılacak deneyi önceden ABD hükümetine haber vermişlerdir hem de patlama sırasında Rusya sınırlarına yakın bir noktada uçan bir ABD casus uçağı ölçüm cihazları aracılığıyla büyük bir bomba patlatıldığını fark etmiştir.

Çar Bombası böylesine büyük bir etkiye sahip son bombadır. Rusya ABD’ye gerekli mesajı verdiğini düşünmüş olacak ki bir daha bu ölçekte çalışmalar yapmamıştır. Ayrıca bu büyüklükte bir bomba askeri alanda zarar vermekten çok şehirleri tek seferde yok etmekte kullanılabilir ki bu da soykırım demektir. Oysa ülkeler bir savaş sırasında sivillere zarar vermekten çok askeri alanlara zarar vermek isteyeceklerdir. Çar Bombası gibi kullanışsız bir bomba yerine daha küçük birkaç bomba amaca daha çok uyacaktır. Ama unutmayalım ki Rusya bombayı patlatmadan önce de bunu biliyordu. Amaç ABD başta olmak üzere dünyaya bir mesaj vermekti.

Kalan bomba kovanları Rus Atom Silah Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir