Süper Kahramanlar Üzerinden Güzellik Algısı

Favori süper kahramanınızdan neler beklersiniz? Cesur, zeki, yetenekli ve güçlü olmalılar ayrıca her yerde kötülükle savaşmaya istekli ve hazır olmalılar. Ve tabii ki mükemmel vücuda sahip olmaları onları “süper” yapan en önemli unsur.

Peki, bu fiziksel kusursuzluk gerçekten de gerekli mi? Süpermen, Homer Simpson’ın bedenine sahip olsaydı bu kadar sevilir miydi?

Bulimia.com, ortalama Amerikan vücut tipini yansıtacak şekilde ünlü süper kahramanları yeniden çizdi.

Batman ve zehirli sarmaşık

“İnsan vücudunun doğru tasvirleri söz konusu olduğunda, çizgi roman kahramanları pek de gerçekçi değiller” diyor Bulimia.com. “Neredeyse hiçbiri sıradan insan fiziğini yansıtmıyor. ”

Kara kedi

“Bugün ABD’de erkeklerin% 33,7’si ve kadınların% 36,5’i obez olarak kabul ediliyor.  Kilo alımı milyonlarca insanda kalp hastalığı ve diyabet riski oluşturuyor.”

Kedi Kadın

“Süper kahramanlar daha tipik vücut şekillerine sahip olsalardı nasıl görünürlerdi? Birkaç büyük çizgi roman karakterini photoshopla ortalama bir Amerikalıya benzetmeye çalıştık. ”

Süper kahramanlar 50’li ve 60’lı yılların başlarında TV ekranlarına ilk girdiklerinde işler oldukça farklıydı. Süpermen’i oynayan ilk oyuncu olan Kirk Alyn, bugünün üçgen vücutlu aktörlerine kıyasla kare bir vücuda sahipti. Aynı şey Adam West’in Batman’ı için de geçerliydi. Erkek süper kahramanlar o günün erkeksi ideal tipini yansıtıyordu.

“Bu karakterler ortalama bir fiziğe sahip olsaydı birçok insan, imkânsız bir fiziği taklit etmeye çalışmadan en sevdiği süper kahramanını izleyebilirdi. Sonuçta, gerçekten kahramanca olan şey kendinize, bedeninize ve sağlığınıza saygı duymaktır. ”

“Süper kahramanların abartılı vücut şekilleri, bu karakterlerin bulunduğu kurgusal evrenlerden geliyor ve bu görünümleri popüler kültürde oldukça yaygın. Bu kusursuz görünüm gerçek bir insanın sağlıklı bir şekilde ulaşabileceği bir şey değil.”

Peki sen ne düşünüyorsun? İmkânsız bir bedenin idealize edilmesi kişide özgüven eksikliğine neden olmuyor mu? “Süper” olmanın önkoşulu kusursuz bir fiziğe mi sahip olmaktır? Yoksa “süper” bir ahlak, kahramanlık için yeterli midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir