Ünlü Roma İmparatorlarının Aşırı Gerçekçi Heykelleri

Roma İmparatorluğu deyince akla gelen ilk şey nedir? Gladyatörleri mi, yoksa yüksek sütunlu mimarisi mi, yoksa kusursuz oyulmuş büstleri mi?

Genç bir İspanyol heykeltıraş, Cesares de Roma (Roma’nın Sezarları) adlı proje için Roma döneminden şöhretli üç hükümdarın (Sezar, Augustus ve Neron) gerçeğe yakın büstlerini yaptı.

Proje, klasik Roma tarihini daha insani ve modern bir perspektiften ele almaya çalışıyor. İki bin yıl önce ölen Roma hükümdarlarının yüzlerini yeniden canlandırmak karmaşık ve uzun bir iş. Bu tarihi kişileri günümüze getirmek için heykel ve kabartmalar üzerinde detaylı çalışmalar yapıldı.

Bu projedeki tek amaç ziyaretçilere keyifli bir gösteri yapmak değil, tarihi şahsiyetlerin bir film karakterinden fazlası olduğunu göstermek.


Jül Sezar, Roma’nın Son Diktatörü

Jül Caesar; Roma tarihinde önemli bir rol oynayan siyasetçi, general ve diktatördü. Hakkında çok az şey bilenler bile, bu ismi en az bir kez duymuştur.

Sezar’ın tarihte oynadığı en önemli rollerden biri, Roma Cumhuriyeti’nin ölümüne ve Roma İmparatorluğu’nun yükselişine yol açan olaylara katkıda bulunmuş olmasıdır.

Milattan önce 44 yılında Romalı senatör tarafından yapılan bir komplo sonucunda suikaste uğradı. Sezar’ın ölümü Roma Cumhuriyeti’nin sonunu getirdi.


Octavian Augustus, İlk Roma İmparatoru

Augustus (Octavian olarak da bilinir) eski Roma’nın ilk imparatoruydu. Jül Caesar’ın öldürülmesinden sonra iktidara geldi. Augustus, MÖ 27’den MS 14’te 75 yaşındaki ölümüne kadar hükümdarlık yaptı.

Augustus, tarihin en büyük siyasi dâhilerinden biri olarak kabul edilir. İmparatorluk yaptığı süre boyunca her konuda düzenlemeler yaptı ve çökmekte olan cumhuriyeti gelişen ticarete dayalı yeni, monarşik bir rejime dönüştürdü.


Neron, Zulmüyle Meşhur Olan İmparator

Zorbalığı ve savurganlığıyla meşhur olan Neron, Roma’nın beşinci imparatorudur. Yalnız bırakılırsa ve kontrol edilmezse, çoğu zaman kendi zevklerini ve zevklerini sürdüren bir imparatordu. Saltanatı sırasında Hıristiyanlara karşı sert eylemleri, Roma’yı yakması ve annesini öldürtmesiyle biliniyor.

Neron iktidara gelmeden önce de oldukça artistik bir karakterdi. O biraz da olsa yönetimi ihmal ediyor ve kendisini müzik, tiyatro, resim ve şiir dünyasına adıyor, ayaklanmalara karşı ilgisiz davranıyor. Sonunda bu onun hayatına mal oldu.

Doğrulanmadığı halde, İmparator Nero’nun, 18 Temmuz 64’te çıkan büyük Roma yangınının sorumlusu olduğuna inanılıyor. Aslında yangın sırasında Roma’dan 56 km uzaklıktaki villasındaydı. O günkü ulaşım imkânları göz önüne alındığında yangını çıkaranın Neron olması pek mümkün görünmüyor ama yine de birçok kişi Roma’yı onun yaktığına inanıyor. Bununla birlikte Neron, yangının yol açtığı yıkımı, kenti Yunan tarzında yeniden inşa etmek ve Roma’nın üçte birini kaplayacak bir saray inşa etmek için fırsat olarak kullandı.

Paylaş
  • 3
    Shares

Netingen

Merak eden zihinlerin portalı.

avatar
  Subscribe  
Bildir